Wieś położona ok. 2 km od trasy krajowej nr 11. Do Ujścia można stąd dojechać szosą (4,5 km), lub starym traktem poznańskim wzdłuż doliny Noteci (3 km).Tym samym traktem, w drugą stronę, dotrzemy do Nietuszkowa (2 km). W dawnych czasach w Chrustowie były karczma i zajazd, w których podróżni zatrzymywali się na odpoczynek i wymianę koni. We wsi postawiono też pierwszy w okolicy browar. Istniał tu folwark wchodzący w skład majątku w Nietuszkowie.
Pod koniec XIX w. Chrustowo składało się ze wsi i dominium. Było tu 26 domostw, w których żyło 356 mieszkańców, w tym: 194 ewangelików i 162 katolików. W 1921 r. wśród 133 mieszkańców wsi było tylko 21 Polaków. Dopiero w latach 30. XX wieku po częściowej parcelacji majątku i przymusowym wykupie ziem z rąk niemieckich gospodarzy do Chrustowa sprowadzili się polscy osadnicy, głównie z Małopolski. Osiedlali się oni na gospodarstwach liczących od 11 do 13 ha, przy których pobudowane były zagrody - typowe dla tamtego okresu tzw. poniatówki. Kilkanaście takich zagród do dzisiaj zachowało się w Chrustowie.
Z lat trzydziestych do dziś żywo wspomina się tu uprawianą przez miejscowych... kontrabandę. Przez pobliską granicę Polacy najczęściej przemycali żywność; najlepszy interes robiło się na gęsiach, które wymieniano nawet na kieraty. Tak jak dzisiaj - śmieją się w Chrustowie. - Żywność za technikę... W tamtym czasie, w centrum wsi, funkcjonowała słynna karczma Czerniaków (druga stała niżej -w Buczku), była też kuźnia, mleczarnia, browar, cegielnia i nawet port rzeczny.
Po II wojnie światowej Chrustowo doświadczyło kolejnej akcji osiedleńczej, miejsce Niemców, którzy uciekli przed frontem, zajęli osadnicy z Kresów Wschodnich, głównie z Wileńszczyzny i dzisiejszej Ukrainy, oraz z okolicznych miejscowości. We wsi istniało wówczas 41 gospodarstw rolnych w większości nastawionych na chów bydła, dla którego zagłębiem paszowym była rozciągająca się za wsią dolina Noteci. Na rzece stał drewniany most, który ostatecznie zlikwidowano w latach 60. Nazywano go „krowięcym", ponieważ w ostatnim okresie tylko krowy odważyły się przechodzić nim na drugi brzeg.
W 1947 r. w Chrustowie powstała Ochotnicza Straż Pożarna, wybudowano remizę strażacką. Dość prędko zorganizowało się Koło Gospodyń Wiejskich, sięgając do tradycji przedwojennego Koła Włościanek.
Obecnie w Chrustowie istnieje kilkanaście gospodarstw rolnych. Wieś posiada pełną infrastrukturę. W centrum stoi budynek, w którym mieszczą się sklep i świetlica wiejska. Obok stoi, niedawno wybudowana, duża wiata, która służy mieszkańcom do organizacji imprez plenerowych, a nieco dalej kompleks boisk sportowych ze sztucznym oświetleniem.
W Chrustowie mieszka 254 osób.
Źródło: "Miasto i gmina Ujście. Krótka Historia" wyd. przez "Akapit"
Źródło: "Ujście, nowoczesne miasto i gmina" wyd. przez Wydawnictwo "Media"