W okolicach Ujścia cechuje się wysokiej jakości walorami środowiska związanych z obecnością rozległych i malowniczych łąk, pastwisk i zarośli, jednocześnie ciekawa, dobrze widoczna strefa graniczna między lasami, polami uprawnymi, łąkami i obszarami zabudowanymi.
Właśnie przez Ujście przebiega w skali makro granica między Wielkopolską a Pomorzem w skali mikro między Dolina Noteci a Wysoczyzną Chodzieską, która tworzy w tym miejscu wysoką skarpę poprzerywaną długimi wąwozami. Takie ukształtowanie terenu zawdzięczamy „pracy” nasuwających się od północy lodowców w odległych dziejach Ziemi. Polodowcowe wzniesienia zawierają głównie glinę oraz piaski bedące podstawowym surowcem do produkcji szkła.
Ogólnie w rzeźbie całej gminy zaznacza się spadek obniżenia terenu w kierunku północnym. Wzniesienia terenu wynoszą od 46,5 do 115 m n.p.m. Ze względu na skomplikowaną rzeźbę oraz zróżnicowany układ form występuje duża różnorodność typów i gatunków gleb. Miasto i Gmina Ujście jest częścią Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej.
Gmina Ujście jest bardzo atrakcyjna dla wielu form rekreacji przede wszystkim dla agroturystyki, krajoznawstwa i turystyki przyrodniczej ( szlak rowerowy, trasa spacerowa).
Ujście leży nad dwiema rzekami Gwdą i Notecią, które tu właśnie się łączą. Kończy się tu szlak kajakowy wiodący z miejscowości Drężno przez Piłę do Ujścia długości 145 km - malownicza trasa spływu 7-10 dniowego.
W Ujściu, nad brzegiem Noteci działa przystań wodna Marina. Obiekt został wybudowany w 2011 roku przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujściu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 w ramach projektu pn. „Aktywizacja Wielkiej Pętli Wielkopolski – etap I budowa przystani wodnych na rzece Noteć – budowa przystani rzecznej i promenady w Ujściu”. Na stanie Mariny znajduje się dziesięć materaców, pięć kajaków oraz pięć rowerów, które można wypożyczyć, jak również skorzystać z sanitariatów oraz kuchni. Co istotne, w marinie jest też miejsce na nocleg. Śmiało może tu nocować ponad dwadzieścia osób, pod warunkiem, że mają ze sobą karimaty i śpiwory. Marina w sezonie otwarta jest po uprzednim skontaktowaniu się z administratorem przystani. Funkcjonuje jako punk startowy wielkich wypraw jak również przystanek dla wodnych turystów z kraju i zagranicy. Coraz częściej zaglądają tu kajakarze i użytkownicy małych łodzi oraz jachtów. Mariną opiekuje się Ujski Dom Kultury, a więc każdy kto chciałby skorzystać, powinien skontaktować się pod numerem telefonu (67) 284 00 32. Informacje kontaktowe są również umieszczone na budynku.