Urząd Miejski w Ujściu
Powróć do: Dla Mieszkańca

Miasta partnerskie

Krakow am see

Gmina Ujście utrzymuje partnerskie stosunki z niemiecką  gmina Krakow am See  na mocy porozumienia podpisanego 27 września 1996 r. W ramach tej współpracy corocznie organizowana jest wymiana młodzieży szkolnej. Miejscem spotkań są na przemian : Ujście i Krakow am See.W czasie tych spotkań młodzież nawiązuje nowe znajomości i przyjaźnie, ma możliwość sprawdzenia swoich umiejętności języka niemieckiego w bezpośrednim kontakcie z Niemcami, poznaje historię, kulturę i obyczaje naszych zachodnich sąsiadów.
Kilka razy w roku włodarze obu miast spotykają się najczęściej z okazji uroczystych obchodów rocznic różnych organizacji działających na terenie obu gmin.
Doskonale rozwija się współpraca między jednostkami OSP w obu miastach.

Z prowadzonej partnerskiej współpracy
Gmina Ujście posiada również materialnie wymierne korzyści. Dzięki poparciu naszych wniosków do Fundacji Polsko - Niemieckiej  Współpracy przez naszego partnera  o dofinansowanie realizowanych inwestycji,  przyznane zostały dotacje na: budowę oczyszczalni ścieków w Kruszewie, remont kościoła ewangelickiego w Ujściu oraz  adaptację budynków poszkolnych na przedszkole przy ul. Sienkiewicza w Ujściu.
Adres  strony internetowej naszego miasta partnerskiego https://www.krakow-am-see.de

22 maja 2006r. Gmina Ujście rozpoczęła partnerską wspólpracę z Gminą Kaźmierz.

Gmina Kaźmierz położona jest 20 km na północny - zachód od Poznania. W jej skład wchodzi 18 sołectw. Na terenie gminy mieszka aktualne blisko 8.000 mieszkańców.
Adres strony internetowej naszego miasta partnerskiego: https://www.kazmierz.pl