Urząd Miejski w Ujściu
Powróć do: Dla Mieszkańca

HONOROWI OBYWATELE GMINY I MIASTA UJŚCIE

Władysław Wierciak (ur.1936r.)

Aktywny działacz społeczny na rzecz ujskiego środowiska. Pracę w Hucie Szkła „ Ujście” rozpoczął w sierpniu 1959 r. jako spawacz- ślusarz. Z hutą związany aż do 2001 r., gdzie łącznie przepracował 37 lat. Talent organizatorski, umiejętność rozumienia i załatwiania ludzkich spraw sprawiły, że w roku 1972 Władysław Wierciak został Przewodniczącym Rady Zakładowej. Funkcję tą pełnił aż do wybuchu stanu wojennego w 1981.  Przez 19 lat był przewodniczącym Zarządu Pracowniczego Ogrodu Działkowego w Ujściu. Pan Wierciak, stojąc na czele Zarządu Pracowniczego Ogrodu Działkowego w roku 1971 wystąpił z inicjatywą budowy Domu Działkowca. W roku 1973 zmieniono plany i przystąpiono do budowy ośrodka kultury w Ujściu .
Radny Wojewódzkiej Rady Narodowej w latach 1980-1984. W tym okresie aktywnie uczestniczył w pracach komisji zdrowia i ochrony środowiska. Był członkiem Plenum Zarządu Głównego Związków Zawodowego Chemików w Katowicach. Od 2002 roku do 2010 roku zasiada w Radzie Miejskiej w Ujściu. W listopadzie 2008 r. został jednogłośnie wybrany Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej. Odznaczony został m.in.: Srebrną  i Złotą Odznaką Honorową Związku Zawodowego Chemików  i Szklarskiego - Brązowym, Srebrnym i Złotym  Krzyżem Zasługi  - Odznaką Honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa   Pilskiego, Poznańskiego i   Wielkopolskiego   - Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski  

Stanisław Dróżdż (ur. 1919r., zm. 1985r.)

Lekarz rodzinny, który wiosną 1955r. rozpoczął pracę w Przychodni w Ujściu. Przez kilkadziesiąt lat służył mieszkańcom naszego miasta. Sprawował opiekę medyczną nad pracownikami Huty Szkła i Wytwórni Podkładów Strunobetonowych w Mirosławiu. Przede wszystkim bliski był mu los małych pacjentów. Należy podkreślić, że do dziś, wielu jego pacjentów wspomina go jako życzliwego i oddanego ludziom lekarza, który bez względu na porę dnia i nocy zawsze przyjmował w gabinecie lub w domu. W czasach kiedy istniała izba porodowa w Ujściu pomógł przyjść na świat wielu małym mieszkańcom Ujścia i okolic. To z inicjatywy dr Drożdża rozpoczęto budowę nowego ośrodka zdrowia w Ujściu. Niestety nie doczekał on dnia oddania nowego budynku do użytku. W ludzkiej pamięci doktor zapisał się jako wzór poświęcenia i patriotyzmu. Będąc już bardzo chorym nadal służył pomocą swoim pacjentom.

Irena Wałkowska (ur. 1949r. )

Współwłaścicielka Zakładu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „PLASTWIL”, który w 2008 roku obchodził 25-lecie istnienia. Obecnie firma zatrudnia 120 osób i produkuje dla takich branż jak: kolejowa, opakowań, meblarska, rowerowa. Jest jednym z głównych oferentów elementów do nawierzchni szynowych, kolejowych, tramwajowych i dźwigowych.
Zakład jest obecnie jedną z prężniejszych firm na terenie Gminy i Miasta Ujście. Pani Wałkowska czynnie uczestniczy w życiu gospodarczym i kulturalnym powiatu pilskiego i województwa wielkopolskiego. Jest stałym sponsorem imprez sportowych i kulturalnych organizowanych w szkołach na terenie gminy Ujście i Chodzież.
Dowodem jest uzyskanie tytułu PRZYJACIELA SZKOŁY, co w konsekwencji pozwoliło na przyznanie przez Ministra Edukacji Narodowej odznaki ZASŁUŻONY DLA OŚWIATY.
Jest jedną z głównych organizatorów Stowarzyszenia Kobiet Biznesu, a jednocześnie znajduje czas by działać na rzecz Hospicjum poprzez organizację różnego rodzaju licytacji.

Ksiądz Marian Kozłowski (ur. 1932 r., zm. 2016 r.)

W latach 1982 - 2007 Proboszcz Parafii w Ujściu. W trakcie pracy w naszej parafii zostaje mianowany Dziekanem Dekanatu Chodzieskiego. Jest to funkcja urzędowa w hierarchii kościelnej, nadawana przez Biskupa, która zobowiązuje do odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie kościoła w parafiach podległych Dziekanowi. Dnia 24 kwietnia 1992 roku ksiądz Dziekan Marian Kozłowski zostaje mianowany do funkcji Prałata - jest to nominacja honorowa nadawana przez Papieża. Tak wysokie wyróżnienie świadczy o dużym zaangażowaniu na rzecz lokalnego środowiska. W swojej działalności starał się pomagać wszystkim swoim parafianom. Zawsze bliskie były mu sprawy miasta, gminy i jej mieszkańców

Kazimierz Tutkaj (ur. 1939 rok)

Od 1 maja 1985 roku Dyrektor PKP Wytwórni Podkładów Strunobetonowych w Mirosławiu. W wyniku procesów prywatyzacyjnych przedsiębiorstwo państwowe uległo likwidacji, a jego mienie zostało przejęte przez spółkę pracowniczą, której Prezesem Zarządu został Pan Tutkaj Tą funkcję pełnił do 20 czerwca 1998 roku. Jako prezes Pan Kazimierz Tutkaj dbał o rozwój techniczny zakładu, czego przejawem był między innymi zakup i instalacja nowoczesnej linii technologicznej do produkcji podkładów i podrozjezdni kolejowych. Był współautorem nowatorskich rozwiązań w zakresie produkcji prefabrykowanych przejazdów kolejowych. Istotnym elementem działalności zakładu prowadzonego przez Pana Tutkaja były działania na rzecz poprawy warunków socjalno-bytowych pracowników, jak również na rzecz rozwoju miejscowego środowiska.

Zenon Koczan (ur. 1936 rok, zm. 2008 rok)

Długoletni pracownik Huty Szkła Ujście, pełnił także funkcję Prezesa Zarządu Huty Szkła Ujście S.A. w Ujściu. Kierując największym zakładem pracy na terenie gminy wniósł duży osobisty wkład w rozwój budownictwa mieszkaniowego na terenie miasta oraz w oddanie do użytku między innymi Ujskiego Domu Kultury w Ujściu, Ośrodka Wczasowego w Drzewoszewie. Przyczynił się również do powstania miejskiej oczyszczalni ścieków, z której korzysta cała gmina.  Pan Koczan był wielkim przyjacielem dzieci i młodzieży, co niejednokrotnie udowodnił będąc współrealizatorem pomocy na rzecz szkoły i przedszkola. Swą postawą zyskał sobie uznanie i szacunek całego środowiska.

Rajmund Krauze (ur. 1931 rok, zm. 2011 rok)

Od 1950 roku aż do uzyskania emerytury pracował w Hucie Szkła Ujście. Przez całe swoje życie zaangażowany jest w pracę społeczną, czego dowodem jest m.in. członkostwo w Miejskiej Radzie Narodowej, gdzie pełnił przez dłuższy czas funkcję Przewodniczącego Rady (do 1988 roku). Przez okres jednej kadencji był również członkiem Powiatowej Rady Narodowej. Swoim działaniem i postawą przyczynił się do rozwoju życia społeczno - kulturalnego naszej gminy. Był inicjatorem powstania Pracowniczych Ogródków Działkowych, gdzie od 1965 roku pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Zarządu tych ogródków. Brał udział w budowie drogi dojazdowej do Byszek, budowanej częściowo w czynie społecznym.
Czynnie uczestniczył w budowie Ujskiego Domu Kultury oraz Przedszkola w Ujściu.

Jerzy Koźma (ur. 1948 rok)

Rozpoczął pracę dnia 3 sierpnia 1965 roku w Hucie Szkła Ujście początkowo jaki ślusarz, potem jako technik mechanik. Od 3 sierpnia 1983 roku pracuje w kopalni należącej do Huty Szkła, a od 3 sierpnia 1980 do roku 2003 roku pełnił także funkcję Kierownika Kopalni. Jest człowiekiem bardzo silnie związanym z miejscowym środowiskiem, czego dowodem jest zaangażowanie i czynny udział z racji wykonywanego zawodu w realizacji różnego rodzaju wykopów ziemnych.  Panu Jerzemu Koźmie nie obca jest praca społeczna, szczególnie należy wymienić tu funkcję Przewodniczącego Rady Narodowej ostatniej kadencji i Przewodniczącego Rady Miejskiej. Jest również zaangażowany w pracę na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie  przez 6 lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu.  Jego hobby to myślistwo, ale w znaczeniu pozytywnym - wpływającym na równowagę biologiczną czego dowodem może być pełniona w przeszłości funkcja członka Zarządu Koła Ligi Ochrony Przyrody czy strażnika ochrony przyrody oraz aktywne uczestniczenie w sadzeniu lasów w naszym województwie.

Jan Paweł II (ur. 1920 rok, zm. 2005 rok)

papież od 16 października 1978 roku, filozof, teolog, dramatopisarz, poeta. Pontyfikat Jana Pawła charakteryzuje otwarcie na dialog ze światem: liczne pielgrzymki zagraniczne, mediacje w sporach międzynarodowych, apele o pokój. Jego działalność odznacza się troską o czytelność nauki i świadectwa Kościoła we współczesnym świecie. Twórczość literacka Jana Pawła II obejmuje wiersze, medytacyjne poematy o problematyce etyczno-religijnej, dramaty. W 1981 roku na życie Papieża dokonano nieudanego zamachu. 
W 1993 roku odznaczony Orderem Orła Białego. W związku z nadaniem Papieżowi tytułu honorowego obywatela miasta w Ujściu obok kościoła stanął pomnik Ojca Świętego.

Wolfgang Geistert (ur. 1955 rok)

Z zawodu jest architektem i zawodowo zajmuje się projektowaniem. Burmistrz zaprzyjaźnionej niemieckiej Gminy Krakow am See. W 1996 roku władze Miasta i Gminy Ujście podpisały umowę o partnerskiej współpracy pomiędzy Ujściem a niemieckim miastem Krakow am See. Nawiązano serdeczne kontakty z tamtejszą strażą pożarną oraz klubem sportowym. Organizowana jest również wymiana młodzieży szkolnej.

Franciszek Bednarski (ur. 1949 rok)

Pan Franciszek Bednarski od 16 lutego 1970 r. pracuje w Wytwórni Podkładów Strunobetonowych w Mirosławiu, kolejno pełniąc obowiązki: starszego ekonomisty do spraw transportu, kierownika transportu, kierownika kontroli jakości. W kwietniu 1984 r. został Zastępcą Dyrektora do Spraw Technicznych tegoż zakładu, a od 20 czerwca 1998 r. do dnia dzisiejszego jest Prezesem Zarządu WPS S.A. w Mirosławiu. Wytwórnia Podkładów Strunobetonowych S.A. ma ogromne zasługi dla rozwoju miasta i gminy Ujście. Gmina Ujście w roku 1995 nabyła w formie darowizny od Zakładu 7 bloków mieszkalnych w Ujściu oraz 8 bloków mieszkalnych w Mirosławiu, gdzie łącznie znajduje się ok. 195 mieszkań. Zakład nieodpłatnie przekazał także stołówkę w Mirosławiu, która obecnie pełni funkcję świetlicy wiejskiej.  Zakład co roku wspiera finansowo organizację imprez artystycznych i rekreacyjnych na terenie gminy oraz Klub Sportowy „Unia” Ujście. Wniósł także znaczący wkład finansowy w organizację obchodów 600-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Ujście.
Zaangażowanie Zakładu w działalność społeczną nie byłoby możliwe, gdyby nie życzliwe podejście Pana Franciszka Bednarskiego, który mimo licznych obowiązków zawodowych, zawsze chętnie służy pomocą, a swoimi działaniami i ofiarnością pomaga w funkcjonowaniu szkół, domów kultury  na terenie gminy Ujście.

Henryk Kazana  (ur. w 1947 r.)

Pan  Henryk Kazana jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu – ekonomika i organizacja produkcji. Całe życie zawodowe związał z Ujście. Od 1969 r. zatrudniony w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Ujściu gdzie zajmował stanowisko Wiceprezesa, a następnie Prezesa Zarządu. Od 01.07.1994 r. nieprzerwanie do dnia dzisiejszego pełni funkcję Burmistrza Ujścia. W latach 1994- 1998 radny Rady Miejskiej w Ujściu i Delegat na Sejmik Województwa Pilskiego. W latach 1998 – 2002 Przewodniczący  Rady Powiatu Pilskiego.
W Radzie Powiatu  I kadencji wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenie samorządowe aktywnie uczestniczył w tworzeniu podstaw ustrojowych powiatu (statut, regulaminy organizacyjne itp.). W swoich działaniach dążył do integracji gmin tworzących powiat m.in. poprzez organizację sesji wyjazdowych Rady Powiatu w poszczególnych gminach. Zaangażowany również w sprawy renowacji zabytków – dzięki jego aktywności odnowiono Ratusz, Kościół Ewangelicki.
Jest również członkiem Komitetu Odbudowy Ujskiej Kalwarii, staraniem którego odbudowano 4 stacji Drogi Krzyżowej. Był także inicjatorem rekonstrukcji Pomnika Powstańca Wielkopolskiego.

Wieloletnie doświadczenie w pracy zawodowej i społecznej pozwala Panu H. Kazanie na sprawne rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej. W wyniku podejmowanych przez niego działań Gmina Ujście pozyskała z zewnątrz w poszczególnych latach środki finansowe w znacznej wysokości pozwalające na realizację wielu niezbędnych dla dobra mieszkańców inwestycji takich jak: rozbudowa  sieci kanalizacji sanitarnej,  sieci wodociągowej, modernizacja hydroforni, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, rozbudowa sal wiejskich w ramach PROW, budowa boisk ”ORLIK”, których realizacja ze środków  własnych w tak krótkim czasie byłaby niemożliwa. Aktywnie uczestniczy w pracach Związku Gmin Wiejskich RP zgłaszając wiele wniosków i postulatów. W swoich działaniach duży nacisk kładzie na uatrakcyjnienie Ujścia pod względem turystycznym.
Z jego inicjatywy, przy współfinansowaniu ze środków UE, wybudowano wieżę widokową, ścieżkę turystyczno-dydaktyczną, przystań i deptak spacerowy nad Notecią oraz odrestaurowano Stary Rynek i przyległe ulice.  Wzorowo organizuje współpracę z podmiotami gospodarczymi, na bieżąco pomagając w rozwiązywaniu problemów. Bliskie jego sercu są również sprawy związane z oświatą. Przez cały okres działalności dba o zabezpieczenie jak najlepszej bazy dla placówek oświatowych, przeprowadzając w nich modernizację i remonty oraz wyposażając w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Dzięki jego staraniom wybudowano halę środowiskowo-sportową, która tętni życiem do późnych godzin wieczornych. Przy każdej z placówek oświatowych w ramach Programu „Radosna Szkoła” powstały place zabaw. W place zabaw zostały także zaopatrzone poszczególne sołectwa i miasto Ujście.

Odznaczony m.in. Odznaką za Opiekę nad Zabytkami, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

ks. Robert Różański (ur. 1961 r.)

ks. Robert Różański  Proboszcz Parafii pw.  św. Mikołaja  w Ujściu od dnia 27 czerwca 2007 roku, pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego parafialnego Zespołu Caritas w Ujściu.
Od samego początku skupiał się nie tylko na pracy duszpasterskiej, ale również podejmował działania mające na celu ochronę kościoła pw. św. Mikołaja w Ujściu przed dalszym zniszczeniem.
Jedną z pierwszych decyzji, Proboszcza  była wymiana dachu  na kościele i wykonanie nowej elewacji. Został wykonany remont zakrystii, oraz chóru.
Przez cały okres pracy w tut. Parafii podejmuje także prace związane z konserwacją zabytków kościoła . Jego staraniem odnowiono ołtarz główny i prezbiterium. Renowacji zostały poddane witraże w oknach kościoła oraz drzwi wejściowe,  a także chrzcielnica i kaplica Serca Jezusowego. Wnętrze kościoła zostało odnowione, a kolorystyka nawiązuje do czasów  jego powstania . 

Ks. Robert Różański  opiekuje się miejscami pamięci, a także aktywnie uczestniczy w organizacji świąt patriotycznych. W roku  2009 został Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Floriana w Chodzieży, w 2013 roku otrzymał tytuł „Lidera Sukcesu” nadany przez Starostwo Powiatowe w Pile, w 2014 roku został Wicedziekanem Dekanatu Chodzieskiego.
Jest człowiekiem skromnym, otwartym na inicjatywy wiernych. Swoją troską w szczególności obejmuje osoby niepełnosprawne oraz starsze.